השתלת שיניים ביום אחד – השיטות השונות

כל אדם עשוי להזדקק להשתלת שיניים ביום מן הימים בין אם בשל תאונה, מחלת חניכיים או איבוד שן מסיבות אחרות. השתלת שיניים ביום אחד היא פתרון מצוין עבור מי שמבקש לשקם את שינייו ולהמנע מביקורים רבים אצל רופא השיניים. למי מתאימה השיטה? למי היא לא מתאימה? כיצד מבוצעת השתלת שיניים ביום אחד? התשובות לשאלות אלו ועוד בהמשך.

השתלת שיניים ביום אחד – השיטות השונות
השתלת שיניים ביום אחד – השיטות השונות

למי מתאימה השתלת שיניים ביום אחד ?

היתרון הגדול ביותר של השתלת שיניים ביום אחד היא כמובן משך הזמן הכולל הדרוש לביצוע ההליך. בשיטה המסורתית מדובר במספר פגישות בהפרש של שבועות ואף חודשים האחת מן השניה. השתלה ביום אחד מקצרת משמעותית את משכו הכולל של הטיפול. כאשר אפשרי (פירוט על מתי לא ניתן בהמשך), מומלץ בהחלט לשקול בחיוב את האופציה. עבור כל מי שסובל מחוסר של שן אחת או יותר ומעוניין בהשתלת שיניים כדאי לבדוק את האופציה מול רופא השיניים.

למי לא מתאימה השתלת שיניים ביום אחד?

במרבית המקרים, כאשר מדובר באדם בריא אין מנוס מלעשות השתלת שיניים בשיטה המסורתית. כמו כן, בשיטה זו אחוזי ההצלחה גבוהים במיוחד ומתקרבים למאת האחוזים. לאומת זאת, השתלת שיניים ביום אחד לא מתאימה למי שסובל מבעיות רפואיות הקשורות לעצמות הלסת וצפיפותן כמו למשל אוסטיאופורוזיס, לסובלים ממחלת הסוכרת, לבעלי בעיות רפואיות המשפיעות על לחץ הדם וקצב ההחלמה, לנוטלים תרופות מסוימות כגון מדללי דם (לא באופן מוחלט ויש להיוועץ עם הרופא), לסובלים מחריקת שיניים, ולסובלים ממספר בעיות רפואיות אחרות הדורשות טיפול תרופתי או משנה זהירות בהליכים רפואיים.

השתלת שיניים ביום אחד בשיטת ההעמסה המידית

שיטה זו מכונה שיטת ההעמסה המידית מכיוון שהמבנה השיקומי כולל כתר מורכבים על גבי השתל מיד לאחר החדרתו לעצם הלסת. בשיטה המסורתית, רופא השיניים יסגור את החתך בחניכיים ויאפשר החלמה של השתל וקליטתו בלסת. רק לאחר מספר שבועות, לעיתים אף כחודשיים, בהליך נוסף הרופא יחשוף מחדש את ראש השתל ויניח את המבנה השיקומי והכתר. שיטה זו מתאימה למי שרוצה להימנע מהליך שיקומי ארוך. יש לציין כי במקרים בהם עצם הלסת אינה צפופה מספיק ייתכן ולא ניתן לבצע השתלת שיניים בשיטת ההעמסה המידית. חשוב לזכור כי להשתלת שיניים ביום אחד בשיטה זו ישנם גם מספר חסרונות שכדאי לקחת בחשבון למשל: מחירה גבוה יותר מהשיטה המסורתית, יש צורך בכלכלה רכה לכחודש לאחר ההשתלה, אחוזי ההצלחה שלה תלויים לא אחת במיומנות הרופא.

השתלת שיניים ביום אחד בשיטת All-on-4

שיטה נוספת להשתלת שיניים ביום אחת היא שיטת All-on-4 . השיטה פותחה במקור על ידי ד"ר פאולו מאלו מפורטוגל בשנות ה-90 של המאה הקודמת. מאז ועד היום, רפואת השיניים שיפרה את השיטה והיא נחשבת לבטוחה מאוד ובעלת אחוזי הצלחה מצוינים. בשיטה זו, ניתן לשקם את כל השיניים התחתונות ו/או העליונות ביום אחד בלבד תוך שימוש ב4 עד 6 שתלים. השתלים מונחים באופן המאפשר הרכבת גשר ושיקום של שורת שיניים שלמה. לעיתים, הרופא יבצע הליכים מקדימים כמו עקירת שיניים שאינן בריאות ולא ניתן להצילן, השתלת עצם ועוד.

השיטה מתאימה במיוחד עבור מי שסובל מחוסר רב בשינייו בשל פגעי הזמן, תאונה או מחלה הגורמת לנשירת השיניים. עבור מי שזקוק לשיקום כה נרחב, תותבות הן לרוב הפתרון הפשוט ביותר אך ללא ספק לא הטוב ביותר שכן ישנן תופעות לוואי לא נעימות לשימוש קבוע בהן. אלו כוללות למשל פגיעה בעצמות הלסת ומראה פנים נפול, רגישות לזיהומים, ריור יתר או פה יבש וכמובן ההיבט הפסיכולוגי שבשימוש בהן (תחושת זקנה ופגיעה בבטחון העצמי).

היתרון העצום של שיטת All-on-4   היא כמובן העובדה שניתן לעבור שיקום נרחב בזמן קצר יחסית. מדובר על יתרון גדול מאוד עבור מי שסובל מחרדה דנטלית למשל ולא שש לחזור מספר פעמים לביצוע פרוצדורות שונות אצל רופא השיניים.

איך לבחור בין השתלה בשיטה המסורתית להשתלה ביום אחד?

בהיעדר מניעה רפואית כלשהי, הבחירה בין שיטת ההעמסה המידית לשיטה המסורתית אינה קשה. לרוב, מטופלים יעדיפו לעבור פחות הליכים רפואיים ולהגיע לאותה תוצאה. עם זאת, יש לקחת בחשבון גם את החסרונות של השתלת שיניים ביום אחד. לכן, הבחירה במרפאת השיניים ורופא השיניים הספציפי מאוד חשובות כאן. עלינו לבחור ברופא שיניים מקצועי ובעל ניסיון בשתי השיטות כך שיוכל להעריך נכונה את אחוזי ההצלחה של שתיהן ולהמליץ על הטובה ביותר עבורנו.

עם זאת, כאשר מדובר על שיקום נרחב על גבי שתלים, במצבים בהם יש צורך בשיקום כל או רוב השיניים (בין אם בלסת התחתונה, העליונה או שתיהן) אין ספר ששיטת אול או 4 היא המועדפת. הסיבה היא כמובן שקשה מאוד עד בלתי אפשרי גם כך, לשקם שורת שיניים שלמה בעזרת שתלים בודדים. האלטרנטיבה תהיה שימוש בתותבות רגילות או תותבות על גבי שתלים, אך תותבות בכל זאת. לכל מי שסובל מחוסר שיניים משמעותי, מומלץ מאוד להתייעץ עם רופא שיניים המומחה בתחום שיקום הפה ומחזיק בידיו את הידע הדרוש לביצוע השתלת שניים בשיטת אול און 4.

dent 4me
dent 4me